Szolgáltatások

FALAPRA FESTETT KÉPEK, IKONOK

A fából készült műtárgyak restaurálásakor először a faanyagot kell megvizsgálni. A károsodást okozhatja a víz, a páratartalom változása, a túl magas hőmérséklet, sőt tűz is, de a kártevők, például a szú is nagy veszélyt jelentenek a műtárgyakra. A faanyag eltörhet, megkophat, megvetemedhet, porózussá válhat, a szobrok, ikonok egyes részei le is törhetnek. Ilyen sérülések hatására gyakran a festett felületek is károsodnak. A festményekhez hasonlóan a fából készült műtárgyakon is gyakran kell pótolni a letört, lekopott részleteket.

Ilyen esetekben is segíthet a restaurátor!

Konzerválás
Sokszor a fára festett ikonok és a szobrok faanyagát is konzerválni kell, például amikor a fa megsérül, és porózussá, törékennyé válik. Ilyenkor a fát konzerválószerrel kell impregnálni. A szú által károsított faanyagot speciális kezelésben kell részesíteni. Az ikonok és fából készült szobrok felületéről leváló festéket óvatosan vissza lehet vasalni. Miután a faanyag konzerválása és a meglévő festett felület helyreállítása megtörtént, a műtárgy állapota lehetővé teszi a tisztítást.

Tisztítás
A fából készült műtárgyak tisztítása is hasonlóképpen történik, mint a festményeké. A felületükre került port, esetleg kormot, megsárgult lakkot, korábbi átfestést, régi retust vagy más szennyeződést ezeknél a műtárgyaknál is a megfelelő, gondosan megválasztott vegyszerrel illetve ecsetekkel, és mechanikai módszerekkel lehet letisztítani; itt is fontos, hogy a tisztítás körültekintően történjen. Ez a munkafolyamat egy szobor esetében csak annyiban változik, hogy a gyakran nagyméretű műtárgyat lefektetve, forgatva, a megfelelő helyzetbe fordítva lehet megtisztítani.

Ragasztás, kiegészítés
A megfelelő állagú, konzervált faanyag már ragasztható, a letört darabokat a szoborra vagy ikonra a megfelelő anyaggal vissza lehet ragasztani, a hiányzó letört, sokszor elveszett elemek pedig fából faragott pótlásokkal vagy egyéb anyagból is kiegészíthetőek, a műtárgy korától, illetve jellegétől függően. Ezután következhet a lakkozás.

Retusálás
A retusálás ezeknél a műtárgyaknál is úgy történik, hogy a javított részleteket az eredeti, ép részekhez kell igazítani. Retus csak a javított részekre kerül, és ott is az a cél, hogy az alkotó stílusában, az ő keze nyomát követve, az ő ecsetvonásait és színeit használva kell helyreállítani a műalkotást. Ha műtárgy kora azt kívánja, akkor a retus el is különülhet az eredeti részektől, ilyenkor kiemelkednek az épen megmaradt területek, míg a kiegészítések semleges színt kaphatnak, például egy ikonnál vagy szobornál. A retusálás befejezése után a mű egy védő lakkréteget kap.

Aranyozás, ezüstözés
Az ikonok és a szobrok egyes részletei aranyozottak, vagy ezüstözöttek, így e felületek sérüléseinél az arany- és ezüstfelületeket a megfelelő színű és minőségű arany illetve ezüstfüst, metállap, vagy egyéb anyagok (porok, paszták, festékek) használatával lehet javítani. Az arany- és ezüstfelületek fénye, színe, felülete sokféle lehet, mindig ezekhez alkalmazkodva kell megtalálni a megfelelő javító anyagot, mivel általában az a cél, hogy az eredeti és a javított felület ne különüljön el egymástól. A restaurálandó részek javítása előtt az első feladat, hogy a felület éppen olyan sima legyen, mint a műtárgy ép részein. Így lehet később a megfelelő anyagok használatával az eredetihez hasonló fényes felületet létrehozni. A munkafolyamat végén, ha szükséges, következhet a lakkozás.

Képek