Szolgáltatások

KERETEK, CSILLÁROK

A festmények és tükrök keretei is hasonló sérüléseket szenvedhetnek, mint a fából készült műtárgyak, ezekben az esetekben is a faanyagot kell először megnézni, van-e törés, vannak-e hiányzó részek, vagy megvetemedett faanyag.

Ezek a problémák is megoldhatóak!

Szétszerelés
A csillárok restaurálása a szétszereléssel indul. Az egyes darabokat és a régi, sokszor már használhatatlan villanyvezetéket szét kell szedni, ezután az egyes darabok könnyebben áttekinthetőek, és restaurálhatóak.

Konzerválás
A csillárok és a keretek esetében is meg kell nézni, hogy vannak-e letört,megrepedt elemek, visszaragasztásra szoruló darabkák. Ha igen, akkor először ezeket kell a helyükre illeszteni, és visszaragasztani. Ha a műtárgy nedvességet kapott, vagy anyaga egyéb okból meggyengült, akkor konzerválni kell. Ezeknél a munkáknál a faanyagon kívül a rajta lévő minták is sérültek lehetnek, például nedvesség hatására anyaguk gyakran szétmállik, lehullik. Ilyen esetben a használható, épen maradt részeket konzerválni kell, ezután kerülhet sor később a kiegészítésükre.

Tisztítás
A keretek, csillárok elemeiről is le kell tisztítani a rárakódott szennyeződést, amely hasonló lehet, mint a többi műtárgy esetében, legtöbbször por, cigarettafüst, esetleg régi lakk vagy korábbi javítások nyomai. A tisztítás itt is a megfelelő vegyszerekkel, ecsetekkel és egyéb szerszámokkal történik óvatos, türelmes munkával. Ragasztás, kiegészítés

A tisztítást követően el lehet végezni a törött részek ragasztását. A hiányzó részek pótlása faragással vagy az ép részekről vett minták kiöntésével történik. A száradás után az elkészült öntvényeket be kell faragni a hiányzó helyekre, majd megcsiszolva a helyükre illeszthetjük és beragaszthatjuk a darabkákat.

Színezés, retusálás
A keretek, csillárok színezése hasonlóképpen történik, mint a többi műtárgynál; ezek jellegétől függően a megfelelő színre kevert festékkel történik az alapozás, a műtárgy kisebb vagy nagyobb felületén, olyan formában, ahogy a műtárgy megkívánja. Ha szükséges, ezt a réteget is le lehet lakkozni.

Aranyozás, ezüstözés
Az arany- illetve ezüstszínű felületek hasonlóképpen készülnek, mint a szobrok esetében. A megfelelő minőségű, fényű és színű anyagok használata után a felületet tovább lehet finomítani további színezéssel, retussal, amit szintén lakkozás követ. Így a felhasznált anyagoktól függően különböző hatást lehet elérni az egyes műtárgyakon.

Képek